Antarktika’da Sıcaklıklar Rekor Kırdı

Dünya’nın en kurak bölgesi olan Antarktika’da sıcaklık 20.7 dereceye ile rekor seviyeye yükselirken, bilim insanları son dönemde kıtada yaşanan sıcaklık artışlarının buzulların erimesini hızlandırdığını açıklandılar.

Güney Yarımküre’nin en güneyinde yer alan ve Güney Kutbu’nun da bulunduğu Antarktika kıtasında sıcaklık 20.7 dereceye yükseldi.

Bazı bölgelerine 2 milyon yıldır kar yağışı olmayan kıtada artan sıcaklıklar geçtiğimiz günlerde kıtada görülen en yüksek sıcaklık derecesi olan 18.3 derecelik rekoru kırdı.

Bölgede araştırmalar yapan Brezilyalı bilim insanı Carlos Schaefer konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Daha önce Antarktika kıtasında bu kadar yüksek bir sıcaklık görülmedi” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Schaefer, ölçülen bu sıcaklık değerinin uzun süreli bir ölçüm olmadığını ifade ederek anlık bir okuma olduğunu bu nedenle de sıcaklık eğilimi çalışmalarında kullanılmayacağını belirtti”Ancak bu değişim, o bölgede farklı bir şeyin olduğunun işaretidir” dedi.

Buzulların erimesi hızlandı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Antarktika ile ilgili alınan verilere göre, sıcaklık ortalamaları son 50 yılda 3 derecelik bir artış olduğu ve batı kıyısındaki buzulların yaklaşık olarak yüzde 87’si geri çekildi.

Küresel ısınmanın neden olduğu erimeler son 12 yılda hızlandı.

Bilim insanları Güney Kutbu’ndaki erimenin hızlanmasının tehlikesine vurgu yaparak, önümüzdeki dönemlerde deniz seviyesindeki 3 metrelik bir artış olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.