“Evim” şirketlerinin ekonomideki yeri ve geleceği

BDDK’nın 28 Nisan tarihli basın açıklaması üzerine, yüzbinlerce aile bugünlerde “evim” şirketlerini konuşuyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Neden yazdım?

BDDK basın açıklamasında, 7.4.2021 tarihinde müracaat eden 35 şirketten altısının yasal faaliyet izni sürecine alındığını duyurdu.

2009 yılından 2021 yılı ortalarına kadar, “evim” şirketlerinin amiral gemisi Eminevim’de “Yönetim Danışmanı”, “İç Kontrol ve Denetim Başkanı” sıfatı ile görev yaptım.

Merhum Emin Üstün’ün görevlendirmesi ile, BDDK düzenleme çalışmalarının her aşamasında aktif olarak yer aldım. Sektörün yasal bir düzene kavuşması ve Eminevim’in sisteme hazırlanmasına dönük çalışmalarda önemli katkılar sundum. Sosyal sorumluluğumu yerine getirmek için, bu süreçteki deneyimlerimi, gözlemlerimi ve önerilerimi kamuoyu ile paylaşıyorum.

Evim sistemlerinin yasal süreçleriyle ilgilenme görevim

Emin Üstün Bey’le 2018 yılında tanıştım. 2019 yılında Eminevim’in “Finansal ve Kurumsal” yapısını inceleyerek Emin Bey’e bir rapor sundum. Emin Bey, raporda önerdiğim konuların hayata geçirilmesi için yardımcı olmamı istedi.

Eminevim’de 1994 yılından beri Hukuk Müşaviri olarak hizmet veren İsmail Tuğrul’la şirkette tanıştık. Emin Bey yasal süreçlerle ilgili konularda İsmail Bey’le birlikte ilgilenmemizi istiyordu. İsmail Bey hukuki konularda, ben teknik ve finansal konularda sorumluluk aldım. Etkin bir eşgüdüm içinde çalıştığımız için, bu yazıda anlatacağım her konuda İsmail Bey’in bilgisi ve tanıklığı bulunmaktadır.

Tasarrufa dayalı finansman sistemi ve “evim” şirketlerinin ekonomideki yeri

Sistemin en önemli ekonomik girdisi tasarrufları teşvik etmesidir

Yasal düzenleme öncesinde “elbirliği” sistemi olarak bilinen uygulamanın öne çıkan en önemli özelliği sistemin tasarrufa dayalı olmasıdır. Sistem bireysel ve toplu tasarruf yoluyla katılımcıları ev veya otomobil sahibi yapmakta, tasarruf kültürüne önemli bir katkı sunmaktadır.

Kanun teklifi gerekçesinde bu durum şöyle açıklanmaktadır:

Ülkemizde istikrarlı ve uzun dönemli bir büyüme performansı yakalanabilmesi için yurt içi tasarruflar kilit rol oynamaktadır. Genel olarak bakıldığında, kamu ve özel sektör tasarruflarını da içeren ülkemiz toplam tasarruf düzeyi, gelişmekte ve hatta gelişmiş birçok ülkenin üzerindedir. Ancak hane halkı tasarruf oranlarımız görece düşük seviyede seyretmeye devam etmektedir. Bu durum nedeniyle özellikle bireyler için tasarrufları arttırıcı tedbir ve uygulamalar daha da önemli hale gelmiştir. Hane halkı tasarruflarının arttırılması için öncelikle kişilerin kendilerini finansal açıdan güvence altında hissedecekleri uygun tasarruf ürünlerinin bulunması gerekmektedir.

Dünyada yaygın olarak kullanılan diğer bir sözleşmeye dayalı tasarruf sistemi birikim dönemi sonrası katılımcıların belirli konularda finansman hakkı elde ettiği modeldir. Dönüşümlü kredi tasarruf birlikleri (Rotating Saving and Credit Associations - RoSCA), konut tasarruf planları (Housing Saving Plans) veya yapı tasarrufu birlikleri (Bausparen, Epargne Logement, Building Societies, Savings and Loans Associations) bu tür sistemlere örnek gösterilebilir. Almanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan yapı tasarrufu sistemi; genç hane halklarının daha fazla tasarruf etmesini özendirme, dar gelirli kesimlerin konut finansmanına ulaşmasına yardımcı olma ve yüksek ve istikrarlı tasarruf oranlarına kavuşulmasına katkı sağlama bakımından yakalamış olduğu başarı ile öne çıkmaktadır.

Yazının devamı ve aşağıdaki başlıkların içeriklerini görmek için TIKLAYINIZ..

Sistemin regülasyon ve denetiminden sorumlu olacak resmi kurum ihtiyacı

Fıkhi görüş ihtiyacı

BDDK uzmanlarının Elbirliği sistemini incelemesi.

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Çalıştayı

Evim şirketlerinin çoğalması

BDDK’nın sektör takibi ve yasalaşma süreci

Tasarruf finansman şirketlerinin ve sektörün mevcut durumu

Sektörün avantajları ve fırsatları

Sektörün dezavantajları ve riskleri

İç kontrol ve iç denetim sistemi ile ilgili görüş ve öneriler

Kamusal destek ihtiyacı

Şirket sahiplerinin ve yöneticilerinin sorumlulukları

Yazar: Raşit YILDIRIM

# için

11 May 2022 - 09:46 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Takvimi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Takvimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Takvimi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Takvimi değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Haber Takvimi, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (850) 304 05 95
Reklam bilgi


Anket Koronavirüs alışveriş alışkanlığınızı değiştirdi mi?