Temel Mal Fiyatlarında Ilımlı Seyir

Merkez Bankası raporundaki Türk lirasındaki değer kaybına rağmen, temel mal fiyatlarının Şubat ayında ılımlı bir seyir izlediği belirtildi.

Merkez Bankası raporundaki Türk lirasındaki değer kaybına rağmen, temel mal fiyatlarının Şubat ayında ılımlı bir seyir izlediği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Fiyat Gelişmeleri Şubat ayı raporunu yayınladı.

Rapora göre, Şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,35 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,22 puan yükseliş ile yüzde 12,37 oldu.

Bu gelişme büyük ölçüde gıda fiyatlarından kaynaklanmış; hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda gruplarından yıllık enflasyon yukarı yönlü bir seyir izledi.

Enerji fiyatlarındaki, petrol fiyatlarındaki düşüş ile birlikte akaryakıt öncülüğünde gerilemiş ve grup yıllık enflasyonu düşüş kaydetti.

Bu dönemde hizmet enflasyonu ise bir miktar yükselirken, temel mal grubunda genele yayılan fiyat düşüşleri neticesinde ılımlı bir seyir görülmüştür.

Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu sınırlı ölçüde artarken, eğilimleri görece de yatay seyretti.

Bu dönemde B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırası ile 0,17 ve 0,09 puan artarak yüzde 11,10 ve 9,97 olarak gerçekleşti.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre gıda ve hizmet gruplarının katkıları sırası ile 0,39 ve 0,11 puan artmış, enerji, alkol-tütün ve temel mal gruplarının katkıları sırası ile 0,18, 0,10 ve 0,09 puan azaldı.

Mevsimsellikten arındırılmış veriler ile üç aylık ortalamalara göre B ve C göstergelerinin eğilimi yataya yakın seyretti.

Bu dönemde hizmet grubunun eğilimi bir miktar yükselirken, temel mal grubu eğiliminde (vergiden arındırılmış) belirgin bir değişiklik olmadı.

Şubat ayında hizmet fiyatları yüzde 0,84 oranında artmış olup , grup yıllık enflasyonu ise 0,29 puan yükselerek yüzde 12,49 oldu.

Bu dönemde, yıllık enflasyon ulaştırma, kira ve diğer hizmetler gruplarında artmış, lokanta-otel ve haberleşme gruplarında ise yataya yakın bir seyir izledi.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Şubat ayında 0,30 puan düşüşü ile yüzde 7,05 oldu.

Bu dönemde yıllık enflasyon giyim grubunda yatay seyrederken, dayanıklı ve diğer temel mal gruplarında ise geriledi.

Dayanıklı mal grubu fiyatlarını elektrikli ve elektriksiz aletler (yüzde -0,67), mobilya (yüzde -0,36) ve otomobil fiyatlarına (yüzde -0,20) bağlı olarak düşüş gösterdi.

Mobilya fiyatlarındaki bir önceki aydaki KDV indiriminin bu aya sarkan etkisinin izlendiği değerlendirildi.

Bu dönemde, ilaç fiyatlarındaki artışa (yüzde 3,63) karşın, diğer temel mallar grubu fiyatlarının sınırlı da olsa düşüş kaydetti.

Özet ile, Türk lirasındaki değer kaybına rağmen, temel mal fiyatları Şubat ayında ılımlı bir seyir izledi.

Enerji fiyatları ise Şubat ayında aylık yüzde 0,63 oranında geriledi.

Bu gelişmede, salgın hastalığa bağlı olarak düşen uluslararası petrol fiyatlarının etkili olduğu ve döviz kuru gelişmelerine rağmen akaryakıt fiyatları aylık yüzde 2,30 oranında azaldı.

Diğer yandan, şebeke suyu fiyatlarının Şubat ayında yüzde 1,08 oranında artarak enerji fiyatlarındaki düşüşü sınırladı.

Bu gelişmelerin sonucunda enerji yıllık enflasyonu 1,60 puan azalarak yüzde 15,54’e geriledi.

Gıda ve alkolsüz içeceklerin yıllık enflasyon Şubat ayında 1,54 puan artarak yüzde 10,58’e yükseldi.

Bu gelişmede hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda gruplarının etkisini hissedilirken, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış daha belirgin oldu.

Yıllık enflasyonn işlenmemiş gıdada yüzde 4,73’e, işlenmiş gıdada yüzde 16,61’e yükseldi.

Bu dönemde taze meyve-sebze grubunda yıllık enflasyon artmakla birlikte düşük düzeylerdeki seyrini korudu.

Diğer işlenmemiş gıda grubunda ise kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş (yüzde 3,27) eğilimi hızlanarak devam etti.

Şubat ayında işlenmiş gıda fiyatları ekmek-tahıllar, et ürünleri ve katı-sıvı yağlar öncülüğünde artış eğilimini sürdürdü.

Bu gelişmelerle, taze meyve ve sebze dışı gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 13,65’e yükseldi.

Yİ-ÜFE Yurt içi üretici fiyatları Şubat ayında yüzde 0,48 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,42 puan yükselerek yüzde 9,26 oldu.

Bu dönemde emtia fiyatları gerilerken, Türk lirasında gözlenen değer kaybına bağlı olarak petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının ana eğilimi yükseldi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, yıllık enflasyon enerji ve dayanıksız tüketim malları gruplarında gerilerken, diğer gruplarda arttı.

Aylık gelişmelere bakıldığında, enerji hariç diğer kalemlerde genele yayılan fiyat artışları gözlendi.

Enerji üretici fiyatlarındaki belirgin düşüşte ise rafine edilmiş petrol ürünleri ile elektrik kalemi etkili oldu.

Bu dönemde, dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat artışındaki temelde mobilya kalemi belirleyici olurken; sermaye mallarında ise metal yapı ürünleri, motorlu kara taşıtları ve makineler; ara malında demir-çelik ve metal ürünleri ile tekstil sektörüne girdi sağlayan kalemler öne çıktı.

Dayanıksız tüketim mallarında yani gıda ürünlerinde fiyat artışları izlenirken, bu dönemde tütün ürünleri üretici fiyatlarındaki düşüş dikkat çekti.

Sonuç olarak, tüketici enflasyonu üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskılar bir miktar arttı.

Youtube Kanalımıza Abone Olabilirsiniz.

04 Mar 2020 - 10:46 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Takvimi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Takvimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Takvimi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Takvimi değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haber Takvimi, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (850) 304 05 95
Reklam bilgi


Anket Koronavirüs alışveriş alışkanlığınızı değiştirdi mi?