İnme (felç) Önlenebilir Bir Hastalıktır

İstanbul ili Ataşehir İlçesinde konumlanan Eksen Sağlık Yatılı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi uzmanları inme(felç) hastalığının gerekli sağlık kurallarına uyulması durumunda, büyük ölçüde önlenebileceğini belirtmektedir.

İstanbul ili Ataşehir İlçesinde konumlanan Eksen Sağlık Yatılı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi uzmanları inme (felç) hastalığının gerekli sağlık kurallarına uyulması durumunda, büyük ölçüde önlenebileceğini belirtmektedir.

Felç beyni besleyen damarlardan birinin tıkanması veya yırtılması sonucu oluşan, ilgili beyin bölgesinde fonksiyon kaybı olması durumudur.

Bu yönüyle bakıldığında beyinde damar tıkanması (tromboz, emboli) veya kanama (hemoraji) şeklinde kendini göstermektedir. İnme sıklıkla (%85) damar tıkanıklığı ile ilgilidir, beyin kanamalarına bağlı inme oranı daha düşüktür.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde yılda 15 milyon kişinin inme geçirdiğini tahmin etmektedir. İnme geçirenlerin üçte biri ölmekte, üçte biri ağır sakatlıklarla yaşamını devam ettirmekte, üçte biri nispeten daha iyi bir şekilde yaşamını sürdürmektedir. 

İnme tüm dünyada  üçüncü sıklıkta görülen ölüm nedeni ve en sık görülen sakatlık sebeplerinden biridir. Ülkemizde de her yıl 130 bin kişi inme geçirmektedir.

Bu kadar yaygın görülen, tedavi ve rehabilitasyonunda büyük zorluklar yaşanan inme hastalığı büyük ölçüde önlenebilir bir hastalıktır.

10 ilgili vakadan 9’u sağlık kurallarına uyulması durumunda önlenebilir.

İnme hastalığına sebep olan önemli faktörleri hayatınızdan çıkarmak hastalık riskini azaltacaktır.

İnme için ana risk faktörleri şunlardır:

•Yüksek tansiyon (Damarların sertleşmesine, kalınlaşmasına ve yırtılmasına sebep olur.)

•Sigara içmek (tütün, nargile)

•Çok fazla alkol tüketimi

•Diyabet (Damar sağlığını bozar.)

•Kötü beslenme (aşırı beslenme, şeker tüketimi, şekerli içecekler, işlenmiş gıdalar, katı yağlar, omega3 eksikliği)

•Egzersiz eksikliği (Damar duvarı yağlanır, kilo alınır, kas kitlesi azalır, duruş bozulur.)

•Yüksek kolesterol (Damar duvarı kalınlaşır, damar boşluğu azalır, pıhtı riski artar.)

•Kalp sorunları (Pıhtı artar, beyin dolaşımı bozulur.)

•Obezite (Kilolu insanlarda dolaşım sistemi de bozulur.)

•Stres (Kalp ve damar sağlığı bozulur, enflamasyona yol açar.)

Kanada, İngiltere ve çeşitli ülkelerde yapılan çalışmalar, 10 inme(beyin felci) vakasından yaklaşık dokuzunun, bu risk faktörlerinden kaynaklanabileceğini göstermiştir. Bu risk faktörlerinin çoğu beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir.

İnme önemli ve yaygın bir sağlık sorunudur. Türkiye’de yapılmış sağlıklı bir çalışma olmamakla birlikte her yıl yaklaşık 100.000 civarında insanın felç geçirdiği tahmin ediliyor.

Beynin damarsal hastalıkları yani inmeler, kalp hastalığı ve kanserden sonra, üçüncü en büyük ölüm nedenidir. İnme aynı zamanda uzun süreli sakatlığa sebep olan çok önemli bir sağlık sorunudur.

Genetik, yaş ve cinsiyet gibi risk faktörlerimizi değiştiremesek de sigara içmemek, alkol alımını sınırlamak, sağlıklı bir diyet ve aktif yaşam tarzını benimsemek; inme dahil birçok sağlık sorununa karşı önlem oluşturur.

32 ülkeden toplam 26.919 kişi üzerinde yapılan incelemede, 13.447 inme geçirmiş hasta ile 13.472 sağlıklı kişi karşılaştırılmıştır.

Araştırmacılar yaptıkları bu karşılaştırma sonucu, herhangi bir inme hastalığı ile önemli ölçüde ilişkili 10 risk faktörü belirlediler.

İnme riskini artıran durumlar

• Yüksek tansiyon (140 / 90mmHg üzerinde) inme riskini 2-3 kat artırır.

• Sigara içmek inme riskini 1.5-2 kat kadar artırır.

• Yüksek alkol alımı inme riskini 1.5-2 kat artırır.

• Yüksek bel-kalça oranı inme riskini artırır (obezite ve karın yağlanması).

• Yüksek apolipoprotein B / A1 oranı inme riskini artırır (sağlığı bozan kötü kolesterol).

• Diyabet 1-3 kat artırır.

• Psikososyal faktörler 2-3 kat artırır.

• Kalp hastalıkları (atrial fibrilasyon, kapak hastalıkları, anjiografi, kalp damarlarında daralma) inme riskini 3-3.5 kat artırır.

İnme riskini azaltan durumlar

Sağlıklı beslenmek ve fiziksel olarak aktif bir hayat sürmek inme riskini azaltır.

• Daha sağlıklı, karp-damar sağlığına uygun beslenme inme riskini %60 azaltır.

• Düzenli fiziksel aktivite inme riskini %50-60 oranında azaltır.

Farklı inme türlerine bakıldığında;

yüksek tansiyon gibi bazı faktörler hemorajik (beyin kanaması) inme ile, sigara, diyabet ve kan yağları gibi faktörler damar tıkanıklığına bağlı (iskemik)  inme ile daha fazla ilişkilidir. Kalp hastalıklarına bağlı inmeler daha erken yaşlarda görülür ve pıhtı atması (emboli) ile ilişkilidir.

Araştırmacılar, genel olarak bu on risk faktörünün tüm inmelerin % 90’ına sebep oluşturabileceğini söylemektedir. Yani herkes bu risk faktörlerini azaltmak için uygun hareket ederse, inme geçiren hasta sayısı % 90 oranında azalacaktır.

Belirtilen risk faktörleri dünyanın her bölgesinde, her etnik grupta, erkeklerde, kadınlarda ve her yaşta inme vakalarının yaklaşık % 90’ına sebep olmaktadır.

Sonuç

Bu risk faktörlerine atfedilebilecek inme oranları yalnızca tahminidir.

Hastalığa ne oranda sebep olduklarını kesin olarak bilmek mümkün değildir ve risk faktörlerinin bireylerde kesin inme sebebi olduğunu söylemek zordur.

Bununla birlikte, yüksek tansiyon, yüksek kan yağları, diyabet gibi tıbbi faktörlerin ve sigara içmek, yüksek alkol alımı, kötü ve sağlıksız beslenme, fiziksel olarak aktif olmama gibi yaşam tarzı faktörlerinin yüksek inme riski ile ilişkili olduğu söylenebilir.

Sayılan risk faktörlerinin, bazı kanser türleri ve bir çok kronik sağlık sorununun yanı sıra kalp-damar hastalıkları riskini de  arttırdıkları bilinmektedir.

Genetik, yaş veya cinsiyet gibi risk faktörlerimizi değiştiremeyebiliriz, ancak sağlıklı bir beslenme,  aktif bir yaşam tarzı sürmek, sigara içmekten kaçınmak ve alkol alınımını sınırlandırmak inme ve birçok kronik hastalığa yakalama riskimizi azaltacaktır.

25 Oca 2020 - 13:26 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Takvimi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Takvimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Takvimi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Takvimi değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haber Takvimi, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (850) 304 05 95
Reklam bilgi


Anket Survivor 2020 şampiyonu sizce kim olur?