Türk Kültür ve Sanat Dünyasına Armağan

Türk Kültür ve sanat dünyasına Atatürk Kültür merkezi başkanlığının desteğiyle yeni bir eser armağan edildi.

Türk Kültür ve sanat dünyasına Atatürk Kültür merkezi başkanlığının desteğiyle yeni bir eser armağan edildi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu kuruluşunda Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı,

Ölümünün 20’nci yılında müzisyen, ud icracısı, yazar ve bestekâr Cinuçen Tanrıkorur’un anısına,

Büyük sanatkârın sanatının daha iyi anlaşılabilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için kapsamlı ve geniş bir çalışma gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himaye ve katkıları ile Cinuçen Tanrıkorur Beste Külliyatı adıyla yayımlanan,

7 ayrı ciltten oluşan eser, ayrıca Türkçe ve İngilizce sunumuyla dünya müzik ve kültür tarihi için de büyük önem teşkil etmekte.

Külliyatın birinci eseri “Biyografi, 505 Eserin Döküm ve Fihristleri” başlığıyla sunuldu.

Birinci cilt, bestecinin 1952-1999 yılları arasında sunduğu 505 eserini kapsamakta.

Cinuçen Tanrıkorur 50 yıla yakın bestecilik hayatında bütün bestelerinin notalarını beste tarihi, yeri ve numarasını bildirerek kendisi yazmış,

Bir kısmını da öğrencisine yazdırarak eserlerinin tamamını tespit etmiş.

Esere ayrıca eklenen fihrist, tablo ve grafikler ile külliyat içeriği zenginleştirilerek icracılar ve araştırmacılar için çalışma, bir başvuru ve kaynak eser niteliği kazanmıştır.

Külliyat bu özellikleri ile Türk müziği kaynakları arasında bir ilktir.

Cinuçen Tanrıkorur Beste Külliyatı ikinci eseri “Dini Eserler” başlığını taşımaktadır.

Külliyatın ikinci cildinde ise 77 dini eser ele alınmıştır.

4 Mevlevi ayini, 4 niyaz ilahisi, 2 na’at, 1 durak, 5 münacat, 2 mersiye, 2 nefes, 1 tevhid, 1 niyaz, 5 tevşih, 32 ilahi ve 1 şuğul olmak üzere 12 ayrı geleneksel formda 60 eser ile mevcuttur.

Tanrıkorur’un “Sözlü Eserleri” külliyatın üçüncü, dördüncü ve beşinci ciltleri ile toplanmıştır.

Üçüncü eseri, “Sözlü Eserler: Acem-Hüseyni Makamları”, dördüncü cildi, “Sözlü Eserler: Hüzzam-Nişaburek Makamları”, beşinci cildi, “Sözlü Eserler: Rast- Zavîlaşîran Makamları” başlıklarını taşımaktadır.

Acem makamından Zavîlaşîran makamına kadar sırasıyla kâr, kâr-ı nâtık, beste, ağırsemâî ve yürüksemâî gibi geleneksel formlar, müteakiben şarkı, fantezi ve türküler sıralanmıştır.

Tam bir takım oluşturan sekiz ayrı klasik fasıl, bestecinin sıralamasında olduğu gibi peşrev ve sazsemâîsi ile birlikte yer almaktadır.

Ayrıca bu ciltlerde şarkı fasılları için listeler sunuldu.

Tanrıkorur’un geleneksel ve neo-klasik eserlerinde Zekaî Dede Efendi’nin, romantik ve çağdaş eserlerinde ise Hafız Sadeddin Kaynak’ın derin etkileri bulunmakta.

Külliyatın altıncı cildi “Saz Eserleri” başlığıyla sunuldu. Bu ciltte bestecinin 106 saz eseri bulunmakta.

Saz eserleri, makam alfabetiği ve formlarına göre sıralanarak, Tanrıkorur’un besteleri, eserler için icra edildiğinde anlaşılacak olan klasik ve aynı zamanda yenilikçi özel bir zevk ve kaliteyi yansıtıldı.

Bu yönüyle eserleri, Türk musikisi saz eserleri repertuvarına yenilikler kazandırması bekleniyor.

Sazendelere ve bestecilere yeni ufuklar açacak olan bu eserler, genç müzisyenlerin azimli çalışmaları ile Türk müziği icrasına da büyük ölçüde katkı sağlanmış olacak.

Külliyatın yedinci cildi “İstiklal Marşı, Çocuk ve Gençler İçin Eserler” başlığını taşımaktadır.

Tanrıkorur, çocuk ve gençlerin eğitiminde müzik ve müzik kültürünün önemini birçok makalesinde vurgulamış ve çeşitli formlardaki besteleriyle örnek konserler düzenlendi.

İstiklal Marşı başta olmak üzere, çocukların ve gençlerin icra edebileceği 63 adet sözlü ve saz eseri, bu ciltte sunulmuştur.

Eserde yer alan nota, fotoğraf ve afişler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Cinuçen Tanrıkorur Koleksiyonu’ndan alındı.

Kapsamlı çalışma Dr. Ş. Bârihüda Tanrıkorur ve yayın kurulunda yer alan B. Rehâ Sağbaş, Doç. Dr. A. Başak İlhan Harmancı ve Coşkun Yava tarafından gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından son derece özenli ve kaliteli bir baskıyla okura sunulan 7 ciltten oluşan eser,

Ankara-Balgat’taki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı binasında ve Ankara-Kızılay Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunulmuştur.

Ayrıca kitapseverler, https://emagaza-akm.ayk.gov.tr/ adresindeki e-mağazadan da esere ulaşabileceklerdir.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayalım..

22 Oca 2020 - 09:27 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Takvimi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Takvimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Takvimi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Takvimi değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haber Takvimi, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (850) 304 05 95
Reklam bilgi


Anket 1 Haziranda başlayan normalleşme, sizce doğru mu?