Hafter Ateşkes Anlaşmasını İmzalamadan Rusya’yı Terk Etti

  • 14 Ocak 2020 - 11:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çağrısıyla Libya’da ateşkes anlaşması konusunda Moskova’da taraflar arasında başlayan görüşmelerde uzlaşıya varılan taslak metni, darbeci general Hafter tarafından kabul görmedi. Darbeci general Hafter, anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrıldı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Libya’da ateşkes anlaşması yapılması için yaptığı çağrı üzerine Türkiye ve Rusya heyetleri başta olmak üzere Moskova’da görüşmelere başlamıştı. Türkiye’yi görüşmelerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ederken Rusya’yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu temsil etti.
Heyetler dün devam eden görüşmelerde Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac ateşkes anlaşmasının taslak metnini imzalayarak ara bulucu ülkeler Rusya ve Türkiye’ye teslim etmişti. Libya’nın darbeci generali Halife Hafter ise ara bulucu ülkelerden sabah saatlerine kadar süre istedi. Hafter’in taslak metni inceleme için talep ettiği süre zarfında ilginç bir olay yaşandı. Hafter, kendi heyetiyle birlikte gece 3 sularında Moskova’dan ayrılarak Libya’ya döndü. Hafter, Moskova’dan ayrılışını Trablus’un güneyinde 2 taraf arasında baş gösteren çatışmalar olduğunu vurgularken gece yarısı döndüğü Libya’da zafer ve kararlılık’ açıklamalarında bulundu.
Orta Doğu’da yayın yapan bir televizyon kanalına konuşan Hafter’in heyetinde bulunan bir delegasyon Hafter’in anlaşma taslağını incelediğini fakat Hafter aleyhinde birçok husus bulunduğu için Hafter’in anlaşmayı imzalamadığını söyledi.
Hafter tarafı bundan sonraki süreçte Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile görüşmelere devam edip etmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapmadı.