Manisa’da Üzüm Üreticisinden Gezen Tavuk Çiftliği

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde üzüm üreticisi olan çiftçi, vatandaşların talepleri üzerine doğal olması nedeniyle “gezen tavuk”çiftliği kurdu.

  • 14 Ocak 2020 - 17:30

Bağ arasında doğal beslenen tavuklara ve yumurtalarına rağbetin çok olduğunu söyleyen çiftçi Ahmet Tosun, siparişlere yetişmek için zorlanıyor.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde üzüm üreticiliği yapan çiftçi Ahmet Tosun, vatandaşlar tarafından yoğun talep gören doğal tavuk yumurtası için girişimde bulundu.

Kendi bağında “gezen tavuk” çiftliği kuran Tosun, şimdi ise gelen taleplere yetişemiyor. 125 metrekarelik alanda kapalı tavuk kümesi yaptıran Tosun, 250 adet Fintule, 200 adet Lokmair türü tavuklardan çiftlik kurdu.

Tavukları nöbetleşe olarak bağ arasına bırakan Tosun, bu sayede tavukların doğal beslenmesine de imkan sunuyor. Günde ortalama 350-370 adet yumurta aldığını ifade eden Tosun, siparişlere yetişmekte güçlük çektiğini dile getirdi.

Tosun, “Günlük yumurta siparişlerini yetiştiremiyorum. Yumurtalar doğal olarak üretmekteyiz. Öğrenenler almak için geliyorlar. Ayrıca tavuklar bağın içerisinde gezdikleri için dışkıları da üzüm bağına gübre olarak değerlendirmekteyim” şeklinde konuştu.