Recep Aktuğ Kimdir?

Ünlü oyuncu Recep Aktuğ Hayatını kaybetti. Akıllara, Aşk-ı Memnu dizisinde hayat verdiği Hilmi Önal karakteri ile kazınan sanatçının cenazesi bu gün Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’sinde kılınacak öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecek.

  • 14 Ocak 2020 - 13:07

Ünlü oyuncu Recep Aktuğ Hayatını kaybetti. Akıllara, Aşk-ı Memnu dizisinde hayat verdiği Hilmi Önal karakteri ile kazınan sanatçının cenazesi; bu gün Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’sinde kılınacak öğle namazından sonra, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecek.

Vefat haberi resmi twitter hesabından

Recep Aktuğ vefat etmiştir…. Tüm sevenlerinin başı sağolsun ….” paylaşımı ile duyuruldu.

Recep Aktuğ Kimdir?

 

Recep Aktuğ 13 Mayıs 1954 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. 14 Ocak 2020 tarihinde vefat ettiğinde 65 yaşındaydı.

Kariyeri

 

İlk ve orta eğitimini İzmir ‘de sürdürdü. 1973 yılında lisedeyken Anadolu Pop tarzında müzik yapmakta olan Gelenek adlı bir grubu vardı. İlk profesyonel Çalışmasını İzmir Mogambo Gece Klubü’nde gerçekleştirdi.

1974 yılında Şişli Siyasal Bilgiler Y.O’nda eğitimine devam ederken Grup Stüdyo isimli bir gruba katıldı. Siyasal Bilgiler’de dört sene okuduktan Sonra TM Devlet Konservatuvarı’na kayıt yaptırdı.

Eğitimi esnasında pazarlamacılık,  grafikerlik gibi işlerde de çalıştıktan sonra arkadaşı Tufan Aksoy Aracılığıyla Çetin Emeç yönetiminde Hürriyet Magazin bölümü Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabirlik yapmaya başladı.

1,5 yıl sonra Şat Yapım’da organizasyon bölümünde çalışmaya başladı. Antalya , Anamur Girne,  Akşehir  festivallerinin yönetiminde görev aldı.

Festivallerin sonlanmasıyla Şat Yapım’ın ticari hayatı bitince, Recep Aktuğ, Baha Boduroğlu, Ertuğrul Çayıroğlu ve Tuğrul Karataş ile beraber Arı Yapım adlı bir şirket  kurdu.

Arı yapımın ilk sanatçısı  Sezen Aksu , ilk ürünü de Kaybolan Yıllar oldu. Bu çalışmayı “Disko Fasıl” devam ettirdi. Ancak bu beraberlik fazla uzun sürmedi.

Recep Aktuğ, 1976 senesinde Türkiye ‘nin ilk eşlik vokal grubu olma özelliği taşıyan Kısa Dalga Vokal Grubu‘nu kurdu.

Kısa Dalga ilk gece çalışmasını  Ayten Alpman ile Sheraton’da gerçekleştirdi. 1978 tarihinde Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülünü aldı.

Aynı yıl icinde Ajda Pekkan ile Süper Show’da , Sezen Aksu Caddebostan Maksim gazinosunda çalıştı. 1979 yılında Cantekin ile Eurovision‘a katıldı, 1981 yılında Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini piyasaya sürdü.

1983 yılında  Buğra Uğur’a ait beste ile  Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile beraber  Almanya’da  Türkiye ‘yi temsil etti.

Çok sayıda bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen Aktuğ; bunların yanı sıra bir çok reklam filminde ve dizide de oyuncu olarak ekranlarda yer aldı.

Recep Aktuğ’nun  Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana – Siyah Gül ve Yaşamak adlı üç müzik albümü vardır.

Kurtlar Vadisi, Kollama, Aşk-ı Memnu, Fetih 1453, Çılgın Dershane Üniversite yapımlarında yer aldı.