Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin:1 Hafta boyunca ücretli izin uygulanacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, korona virüs salgını nedeniyle 22 Nisan’da yapılması gereken anayasa referandumunun erteleneceğini açıkladı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüs vakalarının artması sebebiyle ülkede salgınla mücadele durumunu değerlendirmek üzere Rus televizyonlarından ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması yaptı.

Putin, Rusya’da 22 Nisan’da yapılması beklenen Yeni Anayasa Referandum ile ilgili açıklamada bulunarak tarihin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

1 Hafta boyunca ücretli izin uygulanacak

Ülkede korona virüsü ile ilgili önlemlerini genişletildiğini söyleyen Putin, önümüzdeki tüm hafta boyunca çalışanlara ücretli izin uygulanacağını ifade etti.

Ücretli tatilin koronavirüsü ile mücadelede katkı sağlayacağını söyleyen Putin, yeni anayasa referandumun yeni tarihini de doktor ve uzmanların tavsiyelerine göre düzenleneceğini belirtti.

Putin bu süreçte sağlık kuruluşlarının, eczanelerin, marketlerin, finans kuruluşlarının ve taşımacılık sektörünün yanı sıra kamu kurumlarında da çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Rusya’da iş dünyası ile ilgili kararlarını açıklayan Putin, Kobi ve büyük işletmelere devlet tarafından KDV uygulanmayacağını söyledi.

Ayrıca banka ve kredi ödemeleri gelirlerinin yüzde 30’undan fazla olan kişilerin ve şirketlerin kredi ödemelerini öteleyeceklerini duyuran Putin, çalışma hayatının salgından etkilenmesinin önüne geçileceğini söyledi.