TMO Açıkladı: Yeterli Miktarda Pirinç ve Çeltik Var

TMO, piyasa düzenleme görevi gereği piyasalara zamanında müdahale ederek istikrarı sağlamak üzere stoklarında yeterli miktarda pirinç ve çeltik bulundurduklarını açıkladı.

TMO, piyasa düzenleme görevi gereği piyasalara zamanında müdahale ederek istikrarı sağlamak üzere stoklarında yeterli miktarda pirinç ve çeltik bulundurduklarını açıkladı.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebyle pirinçte yaşanan spekülasyonlara ilişkin olarak stoklarda yeterli miktarda pirinç ve çeltik bulunduğunu açıkladı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya geneline yayılan Covid-19 salgınıyla ilgili TMO, piyasa düzenleme görevi gereği

piyasalara zamanında müdahale ederek, istikrarı sağlamak üzere stoklarında yeterli miktarda pirinç ve çeltik bulunduğunu açıkladı.

 

TMO, 2019-2020 döneminde yurt içinde gerçekleştirdiği çeltik alımlarına ilave olarak stoklarını takviye etmek amacıyla pirinç ve çeltik ithalat bağlantıları da gerçekleştirdi.

Piyasalarda sektörün ham madde tedarikinde sürekliliği sağlamak, arz sıkıntısına ve fiyat artışlarına meydan vermeden piyasa istikrarını korumak amacıyla

TMO, “Gıda perakendecilerine yönelik 2020 Ocak ayında başlanılan pirinç satışlarına önümüzdeki aylarda da devam edilecek, ayrıca

Nisan ayından itibaren çeltik satışına da başlanacaktır” açıklamasını yaptı.

TMO stoklarında yer alan pirinçler toptan satışların yanı sıra tüm vatandaşların uygun fiyatla pirinç tüketebilmesi için ülke genelinde

yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında perakende olarak da satılıyor.

TMO iş yerlerine ulaşım imkanı olmayan tüketiciler ise https://www.epttavm.com online satış sistemi üzerinden ürünleri temin edebiliyor.

TMO tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte ve politikalar geliştirmekte olup, gerektiğinde piyasa istikrarının sağlanması ve yurt içi arzın artırılmasına yönelik ilave tedbirler alınabilecektir” ifadelerine yer verildi.