Sezar’ın ünlü ’Geldim, gördüm, yendim’ sözünü kullandığıi kale büyük ilgi görüyor

Roma İmparatoru Jül Sezar’ın Pontus Kralı II. Pharnake karşı kazandığı zafer de söylediği, dünya genelinde ünlü ’Veni, vidi, vici’ (Geldim, gördüm, yendim) sözün sahibi Zile kalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Zile ilçesinde antik çağlarda inşa edilen akropol özelliğine sahip Roma Kalesi bir höyüğün üzerine inşa edilmiştir. Tarihi özelliği ile turistlerin uğrak yerleri arasında ön sıralarda bulunuyor. M.Ö. 47 yılında ünlü Romalı İmparator Jül Sezar ile Pontus Kralı II. Pharnake “Farnas” arasında yapılan Altıağaç “Zela Savaşı” da söylediği ve Roma’ya gönderilen Veni-Vidi-Vici (Geldim-Gördüm-Yendim) tarihin en kısa anlatımlı mektubu kaleye ayrı bir değer katıyor. Bu sebeple Tokat’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi mekanlar içinde Zile kalesi ilk sıralarda yer almakta. Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Yılmaz, dünyaca ünlü kalenin tarihiyle ilgili bilgi vererek, “Bu kaleyi dünyaca ünlü yapan Jül Sezar’ın M.Ö 47 yılında yaptığı savaş sonrasında söylediği Veni-Vidi-Vici (Geldim-Gördüm-Yendim) sözüdür. Kaledeki mil taşlarında bu ibare yer almaktadır. Bu taşların kopyalarını alıp İngiltere’deki bazı müzelere götürdüler” diye belirtti .

Zile kalesini gezen Aslı Sevi, tarihi hissederek tarihi bir mekanda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özgür Uysal ise Zile kalesinin tarihi kimliğiyle dikkatini çektiğini gezilebilecek ender yerlerden birisi olduğunu belirtti.

- Haber Takvimi, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4734302/sezarin-unlu-geldim-gordum-yendim-sozunu-kullandigii-kale-buyuk-ilgi-goruyor