Rusya ve Ukrayna Arasında Esir Değişimi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 2020’de iki ülke arasında yeniden esir takası yapılması için anlaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bugün telefonda yaptıkları görüşmesinde, yeni yıl tebriklerini ileterek iki ülke arasındaki ilişkileri konuştular. Kremlin’in basın servisinden yapılan açıklamaya göre, iki liderin 29 Aralık’ta Ukrayna ile Rus yanlısı ayrılıkçılar arasında yapılması istenen esir değişimine olumlu yaklaştığı ve yeni bir anlaşma yapılması yönünde karar verdiği bilgisi verildi. Esir değişiminin Paris’te 9 Aralık’ta düzenlenen Normandiya Dörtlüsü Zirvesi’nde varılan mutabakat çerçevesinde yapıldığı ve karşılıklı güvenin artmasına katkı sağladığı verilen bilgiler arasında.

Zelenskiy ve Putin’in ayrıca Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilmesi husunda anlaşmayı da görüştüğü belirtilen açıklamada, “Taraflar, kısa bir süre önce imzalanan anlaşmasının önemini vurguladı” cümlesi kullanıldı.

- Haber Takvimi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4739718/rusya-ve-ukrayna-arasinda-esir-degisimi