Yılbaşı Sofrası Hazırlarken Nelere Dikkat etmeliyiz

Yılbaşı gecesinde yiyecek ve içecek tüketimi ile ilgili Medline Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Sehlikoğlu uyarıyor.

Merve Sehlikoğlu, yılbaşında bilinçsizce hazırlanan ve tüketilen gıdaların özellikle kronik hastalığı olan kişilerde tehlike oluşturabileceğini dile getirerek, “Konserve ürünler, soda, ayran, cips, çerez gibi aşırı tuzlu yiyecek ve içeceklerin fazla tüketimi kan basıncında yükselmeye neden olabiliyor. Sonrasında da dolayısıyla kalp krizinden beyin kanamasına dek birçok sağlık sorunu için risk yükseliyor. Bunun yanı sıra diyabet (şeker) hastalarının fazla miktarda karbonhidrat alması kan şekerlerinde aşırı yükselmeye ve hiperglisemiye yol açabiliyor. Ayrıca kontrolsüz tüketimle beraber asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan gastroözofageal reflü hastalığı ise gelecekteki sorunlara kapı aralayabiliyor” dedi.

Yılbaşı’nda bu önerileri dikkate alın

Yılbaşı akşamında ana yemek olarak kırmızı et tercih edenler yağlarını iyice temizleyerek, fırında veya tencerede pişirin.

Tavuk tercih edenlerdenseniz derisini tüketmemenizde fayda var, fırınlayarak veya haşlayarak hazırlayabilirsiniz.

Sofranızda zeytinyağlı sebze yemeklerine yer vermeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu gibi gıdalar az kalori içerirken uzun süre tok kalmanızı da sağlar.

Salatalarınızda sos tercihinizi doğal ürünlerden yani yoğurt, limon ve baharatlardan yana kullanmanızda fayda var.

Kuruyemişlerinizi ufak porsiyonlara bölerek ikram edin. Kuruyemişler faydalı olmakla beraber içerdikleri yağ sebebiyle yüksek kalorili yiyeceklerdir.

Ağır tatlılar yerine az kalori içeren sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin.

Her zaman olduğu gibi yılbaşı sofrasında da bol miktarda su içmeyi unutmayın.

Kafein tüketecekseniz az miktarda olmasına dikkat edin. Çünkü fazla kafein vücudunuzun ödem tutmasına sebep olur. En fazla 3-4 fincan çay-kahve-bitki çayı tüketmiş olarak geceyi bitirmeye çalışın.

- Haber Takvimi, Güncel bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4739823/yilbasi-sofrasi-hazirlarken-nelere-dikkat-etmeliyiz