Türk Güreşinin Efsanesi Memleketinde Anılacak

Türk güreşinin sembolü Yaşar Doğu vefatının 59. yıl dönümünde memleketi Samsun’un Kavak İlçesinde yapılacak programla anılacak.

Dünya ve Olimpiyat Güreş Şampiyonu Doğu, gösterdiği üstün başarılarla ay-yıldızlı mayo ile yaptığı 47 maçın 46’sını kazanmıştı. Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961’de vefat etmişti. Kavak Kaymakamı İbrahim Engin Şenay, efsane güreşçinin 59. ölüm yıl dönümü dolayısıyla İlçe Gençlik Merkezi ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün birlikte planladığı program kapsamında 7 Ocak’ta Güreş Eğitim Merkezi Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonunda anma programı düzenleyeceğini bildirdi.

Gençlik Merkezi Müdürü Mesut Altıngöz’de,  Yaşar Doğu ile ilgili hazırlanmış 200 kitabın katılımcılara ücretsiz dağıtılacağı programda, Milli Güreşçi’nin hayatı, güreşteki başarılarının yanısıra spora verdiği önemin anlatılmasının ardından güreş müsabakalarının da düzenleyeceğini belirtti.

7 Ocak 2020 Salı Günü Saat 09.00’da Yaşar Doğu’unun Emirli Köyünde bulunan Anı Evi ziyaretiyle başlayacak olan program, Kavak İlçe merkezindeki Yaşar Doğu Spor Salonunda devam edecek. Programda Yaşar Doğu’nun hayatından kesitler anlatılacak, spor müsabakaları yapılacak.

Samsun Valisi Osman Kaymak imzasıyla yayınlanan davetiyede “Türk güreşinin unutulmaz ismi Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun vefatının 59. yıldönümünde düzenlenecek olan Yaşar Doğu’yu anma programına teşrifleriniz bizleri onurlandıracaktır” diye belirtildi.

- Haber Takvimi, Spor bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4740329/turk-guresinin-efsanesi-memleketinde-anilacak