Libya Tezkeresi Alman Medyasında

Türk askerinin Libya’ya gitmesinin yolunu açacak tezkerenin, TBMM’de 184’e karşı 325 oyla kabul edilmesi Alman medyasında büyük yankı buldu.

Alman medyasında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trablus’ta Fayiz es-Serrac yönetimindeki uluslararası kabul görmüş hükümeti, ayrılıkçı General Halife Hafter’e karşı mücadelesinde desteklemek istediği belirtildi. Hafter’in Libya’da başarılı olmasının, Türkiye’nin Akdeniz ve Kuzey Afrika’daki çıkarlarını tehdit edeceği için oylamanın Türkiye tarafından önemli olduğu ifade edildi.   Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Devlet Başkanı Donald Trump‘ın telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bilgisine de haberlerde yer aldı.

NTV, “Türkiye, Kuzey Afrika’da nüfusunu artırmak istiyor” başlığıyla duyurduğu haberde, Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesinin yanısıra, bölgedeki doğal gaz ve yeraltı zenginlikleriyle de ilgilendiği söylendi.

Focus dergisi ise haberi, Libya’da çok uluslu güçlerin olduğunu ve Türkiye’nin de o bölgede nüfus elde etmek için Libya’ya asker gönderme yetkisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiğini vurgulayarak, “Erdoğan, Suriye’ye yaptığı üç askeri harekatın ardından şimdi de Libya’ya asker göndermek için meclisten onay aldı” ifadesiyle duyurdu.

Bilg gazetesi “Erdoğan Libya’ya asker gönderme konusunda parlamentodan onay aldı” başlığını kullandı.

Spiegel dergisi ise, “Erdoğan Libya’da ne yapmak istiyor?” diye başlık kullandı okuyucularına.

- Haber Takvimi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4741118/libya-tezkeresi-alman-medyasinda