Bitlis’te Yavru Ayılara Yem Vermeye Giden 5 Kişilik Ekip Mahsur Kaldı

Ekip yaklaşık 8 saat süren bir çalışmanın sonucu kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre 2 yavru ayının kış aylarında yiyecek bulma sorunu yaşayabilecekleri düşünen doğaseverlerimiz, ayılar için getirdikleri yiyecekleri bırakıp dönecekleri esnada  aracın palet kısmında arıza meydana geldi.

Kar kalınlığının 1 metreyi aştığı bölgede mahsur kalan ekipler, yanlarında bulunan uydu telefonuyla yetkilileri arayarak yardım istedi. Bunun üzerine AFAD, UMKE, 112, Jandarma ve Özel İdare Müdürlüğü Karla Mücadele ekipleri hemen seferber oldu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan UMKE Birim Sorumlusu Ahmet Bahadır Şen, kurtarma operasyonunun 8 saat sürdüğünü ifade ederek, “Bugün saat 15.00 gibi bir çağrı aldık. Doğaseverlerimiz Nemrut Dağında bulunan yavru ayılara yem bırakmak ve bölgenin durumunu kontrol etmek için bir faaliyete çıkmışlardı. Biz de 112 ve UMKE olarak Dağa severlerimizi korumak için, onları mahsur kaldıkları durumdan kurtarmak için yola çıktık. Çok zorlu şartlardan geçtik. Nemrut’un zorlu doğa koşulları göz önüne alınarak 8 saatlik bir kurtarma operasyonu yaparak mahsur kalan bütün doğaseverlerimizi kurtardık. Sağlık durumları gayet iyi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye ifade etti.

- Haber Takvimi, Güncel bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4746130/bitliste-yavru-ayilara-yem-vermeye-giden-5-kisilik-ekip-mahsur-kaldi