ABD Askerlerinin Çekilmesini Konuştular

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Toler ile yapılan görüşmesinde, ABD askerlerinin çekilmesi konusunda işbirliğinin hassasiyetinden bahsedildi.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nin yaptığı yazılı açıklamada, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Toler ile gerçekleştirdiği görüşmede ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasıyla ilgili Irak Meclisi’nin aldığı kararın uygulanmasına yönelik işbirliğinin önemini vurguladığı bildirildi.

Bölgede oluşabilecek bir savaş ortamını önlemek için Irak’ın büyük çaba sarf ettiğini vurgulayan Abdülmehdi’nin, Irak’ın güçlü olmasının iki tarafında yararına olduğunu, ülkesinin bütün taraflarla dengeli ilişkiler kurulması için yaptığı siyaseti vurguladığı bildirildi. Açıklamada, Abdülmehdi’nin Irak’ın egemenliğini, istikrarını ve güvenliğini sağlamak için bütün taraflarla işbirliği ve karşılıklı saygı temeline dayalı bir ilişki için ülkesinin özen gösterdiğini belirtildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla öldürülmesinin ardından

Irak, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in kendi topraklarında öldürülmesinden ve çıkabilecek bir ABD-İran savaşından endişe duyuyor. Irak Meclisi’nin yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi kararını onaylamasının ardından Trump, Irak’ı yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

- Haber Takvimi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://habertakvimi.com/haber/4750982/abd-askerlerinin-cekilmesini-konustular